Výcvik

Pre svoju inteligenciu a dobrú povahu sú vhodní aj pre majiteľov začiatočníkov. Výcvik zlatého retrievera je pomerne jednoduchý no napriek tomu vyžaduje dodržať určité pravidlá. Prvom rade, to že sú citliví vyžaduje jemný prístup. Nie je vhodné naňho kričať alebo uprednostňovať fyzické tresty. Psík nepochopí z príkazu, čo má urobiť. Je potrebné ho to naučiť a postupne povely trénovať. Majiteľ musí byť počas výcviku dôsledný. To znamená, že musí dbať na vykonanie povelu a psíka odmení až po správne vykonanom povele.

Keďže má v sebe gény poľovníckeho psa na prinášanie koristi, najmä vtákov, majiteľ sa môže rozhodnúť, či bude psíka podporovať v jeho poľovníckej povahe, alebo bude psík ako spoločník.

Na výcvik a výchovu psa pre špeciálne asistenčné účely slúžia organizácie, ktoré psíkov trénujú od šteniatka a zvykajú psíkov na bežné a nevšedné situácie, ktoré môžu nastať.

Najzákladnejší povel, ktorý by mal pes na 100 percent ovládať je privolanie. Darmo si bude vedieť sadnúť, keď môže majiteľovi utiecť a nebude sa chcieť vrátiť. Okrem ďalších povelov ako sadni, ľahni, zostaň, by mal pes vedieť chodiť na vôdzke. Je to pomerne veľký psík s hmotnosťou aj vyše 30 kíl a keby potiahol, mohlo by to zle dopadnúť. Niekedy ho chcú venčiť aj deti, preto je dôležité, aby sa správal pokojne a uvoľnene. Keď zvládne tieto povely je možné psíka trénovať aj na ďalšie. Napríklad aportovanie alebo agility ich určite bude baviť.

Za kúsok jedla alebo pochvalu spraví zlatý retriever hocičo. Nie však všetky maškrty sú pre psy vhodné. Sem tam je možné použiť piškótu, ale treba si dávať pozor pretože je sladká. Ako vhodnú odmenu je možné použiť sušené nesolené mäso. Dlhšie vydrží, je možné ho zobrať aj von a nezašpiní ruky ako čerstvé mäso. Ako nevhodné odmeny sa považuje všetko solené mäso a výrobky z neho. Ide o rôzne salámy, šunky, špekáčiky, párky, klobásky. Pre psy obsahujú príliš veľa soli, a pri častom kŕmení môže dôjsť k poruchám obličiek.

Každého nášho psíka sme kŕmili prirodzenou stravou "BARF" bez zbytočných konzervatntov a alergénov. Suroviny, mäsko, menučka a prílohy nakupujeme v eshope barfer.sk