Šteniatka zlatého retrievera treba vyberať starostlivo. Je dôležité si vybrať osvedčenú chovateľskú stanicu, ktorá ponúka šteniatka s papiermi o pôvode po preverených a zdravých rodičoch. aktívni majitelia môžu uprednostniť aktívnejšie šteniatko a naopak pokojní zase kľudnejšie. Bojazlivé a ustráchané šteňa môže trpieť nejakou psychickou poruchou alebo si zažilo nejakú negatívnu skúsenosť.
Pred prinesením šteniatka domov, je potrebné zabezpečiť pelech, misky na vodu a krmivo, hračky, obojok a vôdzku, krmivo, kefu na česanie a ďalšie pomôcky spojené s chovom psa. Členov rodiny oboznámiť o akého psíka ide, ako sa k nemu správať, dohodnúť sa na metóde výcviku a dodržiavať všetky povely.
V prípade kŕmenia šteniatka metódou BARF je dôležité povedať členom rodiny, čo šteňatá môžu a nemôžu jesť, ako často sa kŕmia. Dvojmesačné šteniatka sa kŕmia až 5-krát denne a postupne sa každý mesiac jedna dávka krmiva vynechá až do 6.mesiacov veku psíka, kedy sa kŕmi dvakrát denne až do seniorského veku. Množstvo krmiva, ktoré by malo šteniatko denne prijať je 4-6 % z ideálnej hmotnosti, ktorú by šteňa v danom veku malo mať. Toto rozpätie je možné zvýšiť alebo znížiť, podľa toho, či šteniatko príliš priberá alebo chudne. Spočiatku sa skrmujú ľahko stráviteľné druhy mäsa ako jahňacie, teľacie, kuracie, morčacie, králičie, ktoré tvorí 50 % z kŕmnej dávky. 30 % tvoria kosti, ktoré sa zo začiatku môžu podávať pomleté s mäsom. Zvyšok (20 %) tvoria prílohy, ktoré predstavuje ovocie, zelenina, obilniny alebo cestoviny. Pred podávaním je potrebné najmä zeleninu nastrúhať, rozmixovať, spariť alebo premraziť, aby ju šteniatko vedelo, čo najlepšie využiť a stráviť. Napriek tomu, že pes je mäsožravec ako jeho divý predok, ktorý časť rastlinnej potravy prijíma z tráviacej sústavy koristi, a druhú časť požieraním rôznych byliniek a ovocia, ktoré nájde v prírode, pes tiež potrebuje príjem ovocia a zeleniny a v nich obsiahnuté vitamíny a minerálne látky, a vlákninu. V období rastu a správneho vývoja kostí je potrebné zabezpečiť zlatému retríverovi aj kĺbovú výživu. Môže sa dožiť až 13 rokov, preto je dôležité aby netrpel bolesťami. Toto plemeno má tiež predispozíciu na dyspláziu bedrových kĺbov a správnou výživou sa dajú zmierniť príznaky tohto ochorenia. Účinnejšie je ale vyberať šteniatko od rodičov, ktorí dyspláziou bedrového kĺbu alebo inými dedičnými chorobami netrpia.