Chov

Zlatý retriever je citlivý rodinný pes, takže chov treba prispôsobiť jeho potrebám. Vyžaduje blízky kontakt s majiteľom. Ideálne je chovať ho v interiéry alebo v dome so záhradou. Chov v koterci pre toto citlivé plemeno nie je vhodný. Môže veľmi trpieť, cítiť sa odstrčený od svorky a po čase sa môžu dostaviť aj zmeny v správaní spojené s frustráciou alebo nedostatkom pohybu.

Či už sa chová v byte alebo v dome, je dôležité mu zabezpečiť dostatok pohybu. Keďže bol vyšľachtený ako poľovný pes, najradšej má prechádzky v prírode. Pre ľudí, ktorí sú celý deň v práci nie je vhodný. Potrebuje aktívnejších majiteľov, ktorí mu voľný čas vyplnia naplno.

S chovom v interiéry sa spája aj časté vysávanie a upratovanie najmä od psích chlpov. Toto plemeno má hustú podsadu a kryciu srsť, takže pĺzne v chumáčoch. Hlavne na jar a jeseň je potrebné psa často vyčesávať od odumretých chlpov. Na to treba zabezpečiť vhodnú kefu, ktorá splní účel a psa česanie nebolí. Pri nadmernom znečistení sa pes okúpe vhodným šampónom určeným pre psov. Pri častom kúpaní, najmä ak sa používa šampón, sa môže pokožka psa vysúšať. Koža ako najväčší orgán tela má na svojom povrchu špecifické pH a mikrobiálne zloženie, ktoré chráni psa pred napadnutím patogénnymi baktériami. Častým kúpaním sa pH a mikrobiálne zloženie mení a pes môže byť náchylnejší na kožné ochorenia. Na česanie a kúpanie je dôležité psíka pripravovať už od šteniatka. Postupne si na tieto úkony zvykne  a neskôr to bude hračka.

Na kvalitu a vzhľad srsti významné vplýva výživa psa. Dôležité sú hlavne nenasýtené mastné kyseliny omega-3 a 6, ktoré sú najviac obsiahnuté v mäse rýb. Do BARF jedálnička je ich možné pridať aj vo forme olejov. Najkvalitnejšie sú oleje z treščšej pečene, makrely, sleďa, lososa, ostropestreca, ľanu, konope alebo kokosu. Správnou výživou možno predchádzať aj mnohým chorobám, ktoré toto plemeno postihuje. Pri potravinových alergiách možno psovi podávať iba mäso alebo prílohy, ktoré mu nespôsobujú reakcie.

Každého nášho psíka sme kŕmili prirodzenou stravou "BARF" bez zbytočných konzervatntov a alergénov. Suroviny, mäsko, menučka a prílohy nakupujeme v eshope barfer.sk